Bowdon Cubs vs Fylde – NWF Short Croquet League (19 May)

Bowdon Cubs won 9-7 at home to Fylde on Sunday 19 May.

A very close and enjoyable match which Cubs just won.

Flyde Team:
Ian Theakstone (2.5), Alan Morton (3), Catherine Bass (6), Philip Bass (6)

John (4)
– lost to Catherine Bass 5-14
– lost to Philip Bass 8-10
– beat Ian Theakstone 14-9
– beat Alan Morton 12-11
Brian (3P):
– beat Philip Bass 14-5
– beat Catherine 14-6
– beat Alan Morton 14-9
– lost to Ian Theakstone 11-14
Sue (7)
– beat Alan Morton 11-8
– beat Ian Theakstone 13-6
– beat Philip Bass 7-6
– beat Catherine Bass 14-5
Bryan (6)
– lost to Ian Theakstone 7-8
– lost to Alan Morton 8-10
– lost to Catherine Bass 6-7
– lost to Philip Bass 3-14

Chester vs Bowdon Griffins – MWF Midweek Handicap League

Bowdon Griffins lost away to Chester 5 – 2 on Thursday 16 May

Brian Storey (-1.5) & Cas Sinclair (18) lost to David Boyd (5) & David Guyton (6) – 17
Brian Storey beat David Boyd +17
Cas Sinclair lost to James Thomas -14
Sue Cooper (18) lost to James Thomas -11
Sue Cooper lost to Robin Tusker -20
Brian Rust (18) lost to Robin Tusker (7) -3 (T)
Brain Rust beat David Guyton +1 (T)

Bowdon Bears vs Bowdon Cubs – NWF Short Croquet League (28 April)

Bowdon Bears drew 8-8 with Bowdon Cubs

Richard
beat:
– Lorna 14-9
– John 14-6
– Cas 14-11
– Pauline 14-10
Alan
lost to:
-Pauline 4-14
– Cas 6-14
beat:
– John 14-4
– Lorna 14-8
Kay
lost to:
– Cas 6-14
-John 11-13
beat:
– Pauline 11-10
– Lorna 14-6
Carole
lost to:
-John 10-14
– Lorna 2-14
-Pauline 7-14
– Cas 6-14

Bowdon Griffins vs Bowdon Earls – NWF Handicap League

Bowdon Griffins beat Bowdon Earls 5-2

Carol & Chris beat Mike & Keith +1
Adrian beat Andrew K +15
Lorna lost to Andrew T -4
Carol beat Keith +5
Chris lost to Andrew T -18
Adrian beat Mike +4
Lorna beat Andrew K +4

NWF Millennium Level Play GC

The competition was held at Whitehead Park, Bury, on Wednesday 17th April. Bowdon had two players representing the club, David Walters who won the competition, beating Paul Rigge in the final and Colin Irwin who won the third place playoff. Congratulations to David and Colin.

Here’s David with his trophy

NWF Millennium Advanced Tournament

Andrew Winn wins NWF Millennium Advanced Tournament, while Paul Kenworthy wins the B-Class.